O odpustach w Roku Jubileuszowym

O odpustach w Roku Jubileuszowym

W tym Roku Jubileuszowym Kościół wzywa wszystkich chrześcijan, aby stali się pielgrzymami nadziei.

Nadzieja, to cnota, którą należy czerpać przede wszystkim z łaski Bożej. W Roku Jubileuszowym 2025  szczególnie źródłem tej łaski są odpusty jubileuszowe, które mamy możliwość uzyskać.

Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie.


Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu. Uwolnieniu od tych kar służy właśnie obfity skarbiec odpustów Kościoła.

Trzeba jednak pamiętać, że wszyscy wierni pragnący uzyskać odpust zupełny powinni wypełniać warunki w czterech wymiarach:

  • duchowym – a więc być w stanie łaski uświęcającej i wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu (także lekkiego)
  • sakramentalnym – przyjąć Komunię świętą
  • modlitewnym – modlić się w intencjach Ojca Świętego
  • uczynkowym – tutaj związane z Rokiem juileuszowym (poniżej)

Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.

Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża – tylko jeden odpust zupełny.

W Roku Jubileuszowym wierni mogą uzyskać odpust zupełny, odpuszczenie i darowanie swoich grzechów (który można też ofiarować dla dusz czyśćcowych) poprzez dokonanie jednego z dzieł (warunek uczynkowy):

  1. odbywając pobożną pielgrzymkę do miejsc jubileuszowych – w tym do czterech bazylik papieskich w Rzymie, do Ziemi świętej, albo innych kościołów ustanowionych jako kościoły jubileuszowe
  2. pobożne nawiedzenie miejsc świętych (indywidualnie albo grupowo) i tam przez odpowiedni czas odprawić adorację Eucharystyczną i rozmyślanie, odmówić „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary i modlitwę do Maryi, Matki Bożej.

Jeśli ktoś z bardzo ważnych powodów nie może uczestniczyć w takich pielgrzymkach albo nawiedzeeniach, a więc siostry klauzurowe, osoby starsze, chorzy, osadzeni w więzieniach, a także ci, którzy stale opiekują się chorymi  w miejscach opieki – mogą jednoczyć się z wiernymi za pośrednictwem środków komunikacji medialnej tam, gdzie powstrzymała ich przeszkoda (więzienia, szpitale, w domu opieki…).

  1. W dziełach miłosierdzia i pokuty 
  • mamy być namacalnym znakiem nadziei dla braci żyjących w trudnych sytuacjach – odpustu mogą uzyskać ci, którzy spełniają uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy – odpust więc mogą uzyskać ci, którzy poświęcą czas braciom znajdującym się w potrzebie i w trudnej sytuacji, a więc chorym, więźniom, samotnym osobom starszym, niepełnosprawnym – pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa.
  • Odpust można również uzyskać odkrywając na nowo w szczególności pokutną wartość piątku: powstrzymując się w duchu pokuty przynajmniej przez jeden dzień od błahych rozrywek (realnych i wirtualnych), praktykując umartwienie przez zachowywanie pokutnego charakteru piątku – połączone z przekazaniem pewnej sumy pieniędzy ubogim, wspierając dzieła o charakterze religijnym lub socjalnym, zwłaszcza na rzecz obrony i ochrony życia ludzkiego, opuszczonych dzieci, młodzież zmagającej się trudnościami, starców potrzebujących opieki, samotnych, migrantów, poświęcając znaczą część wolnego czasu na rzecz wolontariatu.

 

Całą treść dokumentu Stolicy Apostolskiej znajdziesz TUTAJ