Śmierć Papieża Benedykta XVI

Śmierć Papieża Benedykta XVI

O śmierci papieża seniora poinformowała Stolica Apostolska. Benedykt XVI miał 95 lat. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem papieża Franciszka w czwartek 5 stycznia.

Papież senior odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze “Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Ciało zmarłego Benedykta XVI będzie wystawione w Bazylice św. Piotra od rana w poniedziałek, 2 stycznia.

Jego odejście ogłosił w sobotę dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni: “Ze smutkiem informuję, że papież emeryt, Benedykt XVI, zmarł dziś o godz. 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie. Dalsze informacje pojawią się tak szybko, jak to będzie możliwe.”

  • W czwartek 5 stycznia msza pogrzebowa Benedykta XVI pod przewodnictwem papieża Franciszka na placu Św. Piotra.
  • Dziś o 12.00 odejście papieża emeryta Benedykta XVI upamiętni „Zygmunt”. O 18.00 w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odprawi Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego.
  • Bp Gänswein: Papież emeryt powiedział do mnie i do wszystkich, którzy towarzyszyli mu w ostatnich godzinach: „Proszę, módlcie się za mnie!” – Chciałbym przekazać tę prośbę Papieża emeryta wszystkim, których dotknęła jego śmierć.
  • “Oddajemy hołd papieżowi emerytowi Benedyktowi XVI, wielkiemu przyjacielowi Polski i bliskiemu współpracownikowi św. Jana Pawła II. Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o jego śmierci” – napisała na Twitterze ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża seniora Benedykta XVI.
  • Świat poniósł dziś wielką stratę, lecz duchowa i intelektualna spuścizna Benedykta XVI pozostanie dla nas istotna na zawsze. Niech spoczywa w pokoju – oświadczył premier Mateusz Morawiecki po informacji o śmierci papieża Benedykta XVI.

Benedykt XVI był 265. papieżem Kościoła katolickiego i pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Stan zdrowia emerytowanego papieża, który od 2013 roku mieszkał w klasztorze Mater Ecclesia w Ogrodach Watykańskich, pogorszył się w środę, 28.12. W czasie audiencji generalnej papież Franciszek poprosił o modlitwę za swojego poprzednika “który jest bardzo chory”. Poprosił o modlitwę do Boga, by “go pocieszył i wspierał w jego świadectwie miłości Kościoła do samego końca”.

 

Tekst za: https://www.gosc.pl/doc/8011021.Zmarl-Benedykt-XVI