
16 03 2025
Wyznanie Wiary Neokatechumenat
Redditio Symboli
“Łatwo to wykazać widząc co się stało: ziemne stworzenia zamieniały się w wodne, a wodne na ląd wychodziły.” (Mdr 19,19).
UROCZYSTE WYZNANIE WIARY
Pierwszej Wspólnoty Neokatechumenalnej z Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi
WIELKI POST ROKU JUBILEUSZOWEGO 2025
ZAPROSZENIE
1-sza WSPÓLNOTA NEOKATECHUMENALNA Parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi – zaprasza wraz z Ks. Proboszczem i katechistami wszystkich Parafian na UROCZYSTE WYZNANIE WIARY w Wielkim Poście Roku Jubileuszowego 2025.
To uroczyste wyznanie wiary będzie się odbywać w ramach uroczystych nieszporów o godzinie 19-tej w dolnym kościele i rozpocznie się
w czwartek 20 marca. Kolejne odbędzie się
w czwartek 27 marca.
W środę 2 kwietnia uroczystym nieszporom będzie przewodniczył JE Ks. Biskup Wiesław Szlachetka.
Ostatnie spotkanie odbędzie się w czwartek 10 kwietnia.
Na początku Wielkiego Postu przy kościołach Rumi wywieszono plakaty zapraszające do wzięcia udziału w tzw. „REDDITIO SYMBOLI” – Oddanie (zwrócenie) Symbolu. Przedstawiono na nich scenę przedstawiającą raka znajdującego się na drzewie palmy. Z dalszej części plakatu dowiadujemy się, że chodzi o UROCZYSTE WYZNANIE WIARY, na które zaprasza 1-sza WSPÓLNOTA NEOKATECHUMENALNA naszej Parafii.
Pierwsza wspólnota Neokatechumenalna powstała w 1985 r. Aktualnie w naszej parafii są trzy wspólnoty neokatechumenalne.
Warto przypomnieć, że św. Jan Paweł II uznał Drogę Neokatechumenalną jako itinerarium formacji katolickiej ważne dla społeczeństwa i czasów dzisiejszych (Watykan 30 sierpnia 1990 r.), a Papież Benedykt XVI zatwierdził definitywnie Statut Drogi (Watykan 11 maja 2008 r.). Do wspólnot neokatechumenalnych przychodzą osoby, które pragną rozwijać swoją wiarę i dążyć do autentycznej dojrzałości w wierze. Droga Neokatechumenalna jest wzorowana na starożytnej instytucji katechumenatu i prowadzi przez wiele etapów.
Jednym z nich jest etap „redditio” przeżywany właśnie w naszej parafii. Dwa lata wcześniej druga wspólnota przechodziła etap TRADDITIO SYMBOLI, kiedy w obecności biskupa otrzymała symbol wiary „Credo” – „Skład Apostolski” z rąk Kościoła. Ponieważ nie była zbyt liczna, dołączyli do niej członkowie pierwszej wspólnoty, która już odnowiła swoje przyrzeczenia chrzcielne w 2015 roku, ale chciała jeszcze raz przeżyć dawanie świadectwa swojej wiary.
Od tej pory wspólnota zaczęła studiować artykuły wiary zawarte w Tradycji Apostolskiej. W tym też czasie członkowie wspólnoty, mając poręczenie Ks. Proboszcza, szli od domu do domu, po dwie osoby, aby głosić Ewangelię, że Królestwo Boże już nadeszło, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i przychodzi przynosząc pokój i radość. Teraz, w obrzędach REDDITIO SYMBOLI, ci sami bracia zwracają Kościołowi otrzymany przedtem symbol wiary wzbogacony o ich osobiste doświadczenia.
Symbolika raka zamieszkującego na palmie odnosi się do morskiego kraba, langusty, przedstawionej na mozaice w starożytnym kościele w Akwilei. Sens tego obrazu wyjaśnia tekst Pisma Św. umieszczony na plakacie: „Ziemne stworzenia zamieniły się w wodne, a wodne na ląd wychodziły” (Mdr. 19,19). Autor tego tekstu miał na myśli wielkie dzieła Boże, których świadkami byli Izraelici wychodzący z niewoli egipskiej. Widzieli, jak wodne stworzenia (żaby) wyszły na ląd, by stać się jedną z plag, jakie Bóg zesłał na Egipcjan, gdy nie chcieli wypuścić Izraelitów ze swojego kraju. Widzieli też, jak lądowe zwierzęta, czyli ich bydło i trzody, zmieniły się w wodne, gdy przechodziły przez wody Morza Czerwonego, które Bóg otworzył przed swoim ludem.
Langusta na palmie symbolizuje rzeczy niezwykłe, które dzięki wierze człowiek może doświadczyć. Do takich czynów należą miłość do nieprzyjaciół, przebaczanie wrogom, nadstawianie drugiego policzka, gdy ktoś uderzy nas w jeden — postawy, jakich Jezus oczekuje od swoich uczniów (zob. Kazanie na Górze; Mt. 5, 1-7, 29).
Takie niezwykłe czyny doświadczyli członkowie I wspólnoty neokatechumenalnej i o tym świadczą w czasie swojego „redditio”. W ten sposób pokazują, że wiara w Boga Ojca, w Syna Bożego i Ducha Świętego opiera się w ich życiu na doświadczeniu mocy Boga, który uwalnia z grzechu i zła, jak niegdyś uwolnił lud Izraela z niewoli egipskiej.
Podczas jednego wieczoru mówi zwykle kilku członków wspólnoty wylosowanych przez księdza przewodniczącego nieszporom. Każdy ma kilka minut na wystąpienie. Niektórzy mogliby zapełnić swoimi doświadczeniami całą książkę, tak jak to zrobił Św. Augustyn. Jego „Wyznania” są rozszerzonym „redditio”. Można w nich również znaleźć historię związaną z „redditio” pewnego filozofa Wiktoryna. W swoim sercu nawrócił się on na chrześcijaństwo, ale nie miał odwagi przyznać się do tego publicznie, by nie narazić się na szykany ze strony swojego pogańskiego środowiska. Pewnego dnia jednak zdecydował się i powiedział: „Chodźmy do kościoła, chcę być chrześcijaninem”. Jego „redditio” wywołało entuzjazm wśród chrześcijan.
Obrzędy „redditio” kończą się tym, że wszyscy, którzy złożyli publiczne wyznanie swojej wiary, w Niedzielę Palmową otrzymują duże gałęzie prawdziwych palm. Trzymając te gałęzie, uczestniczą w procesji, a potem uroczyście śpiewają CREDO podczas Mszy Św. Następnie gałązki palm zawieszają na drzwiach lub balkonach swoich mieszkań. Oznaczają one, że mieszkańcy tego domu wierzą w życie wieczne, oczekując pełni radości w niebie. Pokazują gotowość mieszkańców do wyznawania wiary nawet wtedy, gdy naraża to na prześladowanie, a nawet na męczeństwo. Uroczystość kończy modlitwa: „Duch Św. niechaj cię podtrzymuje i wspomaga, gdy będziesz dawał świadectwo swojej wiary w Pana naszego Jezusa Chrystusa, abyś mógł osiągnąć palmę zwycięstwa, którą jest życie wieczne.”