UWAGA!!! Na spisanie protokołu małżeńskiego umawiamy się na odpowiednią godzinę po uzgodnieniu z ks. Proboszczem. Nie spisujemy protokołu w ramach godzin urzędowania biura parafialnego.
Prawo Kanoniczne postanawia (kan. 1071), że nie można bez zezwolenia ordynariusza miejsca asystować przy małżeństwie, które nie może być uznane lub zawarte według prawa państwowego i przy małżeństwie osoby, którą wiążą naturalne obowiązki wobec innej strony lub wobec dzieci, wynikające z poprzedniego związku.
Po zakończeniu przygotowania do ślubu i wygłoszeniu zapowiedzi, ślub może odbyć się, za zgodą własnego proboszcza, poza miejscem zamieszkania (na podstawie licencji).
Przy ślubie potrzebne są dwie dorosłe osoby jako świadkowie (z dowodami osobistymi).
Fotografowanie i filmowanie należy wcześniej uzgodnić z duszpasterzem.
Zgodnie z nowym prawem “Konkordatowym”, sakrament małżeństwa może być jednocześnie kontraktem cywilnym, a kapłan asystujący przy ślubie może pełnić funkcję urzędnika państwowego. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej nowożeńcy i świadkowie podpisują dokumenty państwowe, które zanoszone są do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeśli ktoś sobie życzy może oczywiście według starego systemu, najpierw odbyć ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego, a później w kościele zawrzeć sakramentalny związek małżeński.
Z rocznym wyprzedzeniem można zarezerwować sobie termin ślubu w kancelarii parafialnej.