Pielgrzymka po relikwie męczeńskiej rodziny Ulmów

Pielgrzymka po relikwie męczeńskiej rodziny Ulmów

Wczesnym rankiem, 10 października 2023 r. jako delegacja Żywego Różańca z opiekunem ks. Henrykiem Kaszyckim wyruszyliśmy po relikwie Błogosławionej Rodziny Ulmów.

Kiedy dotarliśmy do Markowej, w kościele pw. Świętej Doroty przywitał nas ks. proboszcz prałat Roman Chowaniec. Przybliżył nam historię parafii i tego tragicznego wydarzenia. Wyraził nadzieję, że Markowa stanie się centrum kultu nowych Błogosławionych. Następnie ks. Henryk odprawił Mszę św. W homilii porównał gościnność ewangelicznych postaci Marty i Marii do gościnności Ulmów, którzy poszli za słowami Pana Jezusa: „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mieście uczynili” po Mszy świętej był czas na modlitwę przy relikwiach Błogosławionych i pamiątkowe zdjęcie.

Po Eucharystii udaliśmy się do muzeum. Jest ono w całości poświęcone tematyce ratowania ludności żydowskiej przez mieszkańców Podkarpacia w czasie II wojny światowej. Dlatego też trafiły tutaj przedmioty z domu Józefa i Wiktorii Ulmów. Wewnątrz odtworzono w rzeczywistych rozmiarach, jedną izbę z kuchnią i skromnym wyposażeniem. Ulmowie na strychu ukrywali ośmioro Żydów. Całości ekspozycji dopełniają zdjęcia, dyplomy, książki, fotografie i inne pamiątki. Na uwagę zasługuje egzemplarz Pisma świętego, otwartego na przypowieści o miłosiernym Samarytaninie. Na placu przed wejściem są podświetlone tablice, upamiętniające Polaków zamordowanych za pomoc Żydom. Tak samo na murze, umieszczono nazwiska tych mieszkańców, którzy ratowali Żydów. Wymowny  jest  owocowy sad-Sad Pamięci, który nawiązuje do Ogrodu Sprawiedliwych YAD VASHEM, a także do pasji sadowniczej Józefa Ulmy. Pod każdym drzewem na tabliczkach powymieniano nazwy wsi, miasteczek i miast, również zaangażowanych w ukrywanie. W sadzie umieszczono też przejmujący pomnik Ulmów.

Około godziny 16stej dojechaliśmy do Przemyśla. Tutaj spacerowaliśmy po Starym Mieście podziwiając piękne kamienice w rynku z 16tego i 17tego wieku. Mijaliśmy Archikatedralny Sobór grecko-katolicki pw. Św. Jana Chrzciciela. Wstąpiliśmy do łacińskiej katedry pw. NMP i św. Jana Chrzciciela na krótką modlitwę. W zadumie stanęliśmy przy pomniku Jana Pawła II. Po spacerze udaliśmy się na nocleg do księży Salezjanów.

Nazajutrz, po Mszy świętej, udaliśmy się do Kurii Biskupiej w Przemyślu w celu odbioru relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów. Przywitał nas ksiądz Kanclerz i wręczył księdzu Henrykowi relikwie, certyfikat i album. Zaśpiewaliśmy pieśń beatyfikacyjną: „Błogosławiona Rodzino Ulmów”. Maria Makurat podziękowała za otrzymane dary. Wspomniała, że byliśmy na uroczystościach beatyfikacyjnych i że 29 października 2023 r. uroczyście wprowadzimy relikwie do naszego Sanktuarium NMPWW w Rumi. Jadwiga Zelewska złożyła na ręce księdza Kanclerza ofiarę pieniężną i książkę o naszym Sanktuarium. Była to bardzo podniosła i wzruszająca uroczystość.

Ksiądz Kanclerz oprowadził nas o podziemiach przemyskiej Bazyliki Archikatedralnej, które kryją unikalne w skali kraju krypty grobowe przemyskich biskupów i osób świeckich.

Dopełnieniem pobytu w Przemyślu była wizyta w Muzeum Archidiecezji, założone w 1902 roku przez biskupa Józefa Sebastiana Pelczara. Muzeum to otacza opieką ocalałe zabytki dawnej sztuki sakralnej oraz pamiątki przeszłości, związane z diecezją. Zgromadzono tutaj ołtarze, posągi, obrazy, stare pergaminy, naczynia święte, przybory kościelne, szaty liturgiczne. Jest również krzyż, który stał na ołtarzu podczas Mszy św. beatyfikacyjnej. Po muzeum oprowadzała nas siostra ze zgromadzenia Sercanek.

Na trasie była jeszcze krótka przerwa na modlitwę w Sanktuarium MB Królowej Różańca Świętego w Janowie Lubelskim. Po tej uczcie duchowej wróciliśmy szczęśliwie do domu.

Halina Piłka i uczestnicy