Wprowadzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów

Wprowadzenie relikwii błogosławionej rodziny Ulmów

W niedzielę 29 października 2023 r. odbyła się uroczystość wprowadzenia do Sanktuarium NMPW relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów, którą poprzedziła całotygodniowa modlitwa różańcowa z rozważaniami o ich życiu.

Relikwie, w uroczystej procesji, niosła rodzina Państwa Makuratów z ich czwórką dzieci wraz z przedstawicielami wszystkich grup działających przy Sanktuarium. Miejsce wystawienia relikwiarza udekorowano różami i rozpoczęto Eucharystię.

Ulmowie to rodzina, która żyła konkretnie przesłaniem Ewangelii – miłością miłosierną samarytanina. Karmiła się Eucharystią i Słowem Bożym. Pomimo zagrożenia, jakie niosło ukrywanie Żydów, pozostali wierni tym wartościom aż po męczeńską śmierć- mówił na wstępie ks. Proboszcz Rafał Burnicki. W homilii zaś, przedstawił historię życia Błogosławionych. Mówił o pasjach Józefa m.in. sadownictwie, pszczelarstwie, fotografii. O Wiktorii zajmującej się domem i wychowaniem dzieci. Oboje należeli do Bractwa Różańcowego. Mówił o ich wrażliwości na potrzebę bliźnich, którą czerpali z kart Ewangelii. O ich niewyobrażalnym dramacie, jaki rozegrał się 24 marca 1944 roku, kiedy zostali zdradzeni przez rodaków w następstwie czego rozstrzelani: Józef i Wiktoria z siedmiorgiem ich dzieci, w tym jedno nienarodzone.

Zastanówmy się jakie przesłanie kieruje do nas Pan Bóg przez to wydarzenie. Jak wygląda nasze życie w rodzinie?, jak żyjemy wiarą?, czy wyraża się ona w konkretach?, czy w działaniu na rzecz potrzebujących?, na rzecz obrony życia? (74 miliony dokonanych aborcji)- pytał ks. Proboszcz.

Wyraził nadzieję, że Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie nam wypraszała potrzebne łaski, będzie inspirować nas do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec bliźnich a także byśmy potrafili mówić głośne „nie śmierci” i zdecydowane tak „za życiem, za każdym życiem”- zakończył.

Warto podkreślić wymowę relikwiarza. Jest utworzony z kłosa, który nawiązuje do pracy na roli i palmy- symbolu męczeństwa, spiętych dwiema ślubnymi obrączkami.

Oprac. Halina Piłka